Ayhancan Güven’in Le Mans’da 14 ülkeden 62 pilotun start aldığı Porsche Carrera Cup; İngiltere, Fransa, Benelux ortak yarışındaki 4’üncülüğü, Türk otomobil sporları tarihindeki en önemli ‘bireysel’ başarı mıdır, tartışılır… Tartışmaya açık olmayan kısmı deneyimi sınırlı Ayhancan Güven’in pistte rakiplerine sportmence verdiği yanıttır… Bu yanıtın ‘kapak’ bağlamındaki diğer muhatapları ise 20 otomobilin start aldığı (X) serisinin içinde; 3 aracın mücadele ettiği (Y) kategorisini 2’inci sırada tamamlayıp, bunu da ‘allayarak, pullayarak’ satanlardır!

Sporda ‘köylü kurnazı’ politikasını benimseyenlerin sayısında geçmişe oranla hızlı bir artış mevcut! ‘Cin olmadan adam çarpan’ pilotların öncelikli işleri, gözlerine kestirdikleri yarışın kayıt listesini dikkatlice irdelemek. Neyi mi kriter alıyorlar, tabii ki kayıt listesinde kendi kategorilerinde katılımın en alt seviyede olmasını…

Hedef; otomobili riske atmadan ‘sıradan’ diyebileceğimiz sürüş sitiliyle bitiş noktasına ulaşmak ve mümkünse kupa kazanmak, sonrası kolaydan da öte… Verirsin sosyal medyada ‘gazı’, basarsın internet sitesine parayı ‘çoğunluğu’ bunun başarı olduğuna inandırırsın hatta kimi zaman kendin bile inanırsın! Bir adım daha atar sponsorları da ‘yanıltmayı’ başarırsın, elindeki gazete kupürleri ve internet sitesi çıktılarıyla.

Diğer yandan 19 yaşındaki Ayhancan Güven’in milyonların, ki epeyce milyonların ekrandan izlediği yarışta bileğinin hakkıyla, üstüne üstlük göstere göstere (eze-eze şeklinde de algılanabilir) elde ettiği başarı gölgede kalıverir.

Ayhancan Güven’in hangi şartlar altında yarıştığı ortada. Genç adamın oldukça pahalı aracın direksiyonuna geçtiğinde üzerindeki baskıyı hissetmemek olası mı? Ayhancan, babası Hakan Güven’in varını yoğunu ortaya koyduğunu, biraz federasyonun, biraz da yarıştığı takımın desteği olmasa o piste çıkamayacağının bilincinde hem de fazlasıyla. Bu nedenle de kullandığı aracı en az gözü kadar sakınıyor, sakınmak zorunda da. Yoksa Le Mans’da podyum için riske girmesini bilmez miydi. O beceriden yoksun olmadığı ortada değil mi?

Demem o ki yapmayın, etmeyin beyler ayıp oluyor!..
Sizler keyif, 19 yaşındaki genç adam geleceği için yarışıyor.

Asena Özkan

http://www.turkmotorspor.com/yapmayin-etmeyin-beyler-ayip-oluyor/http://www.turkmotorspor.com/yapmayin-etmeyin-beyler-ayip-oluyor/