Karting kökenli genç milli sporcumuz Ayhancan Güven, Belçika’da büyük bir başarıya imza attı…
Toksport WRT‘nin genç pilotu, Porsche Sports Cup‘ın Belçika’nın ünlü Spa pistine koşulan 6.ayağında, 26 sporcunun yer aldığı 991 GT3 sınıfını ilk yarışta kazanarak bir “ilk” gerçekleştirmiş oldu. Sıralama turlarında en iyi zamanı elde ederek mücadeleye pole pozisyonda başlayan 18 yaşındaki Güven, startla birlikte ele geçirdiği liderliği yarışın sonuna kadar korumayı başardı ve bu birincilikle kariyerinin en önemli derecesini etti. Genç sporcu grubunda en iyi tur zamanı kaydederken, aynı zamanda 58 pilotun yer aldığı genel klasmanda 5. sırada finiş gördü… Aynı grupta yarışan diğer sporcularımız Ümit Ülkü 13. olurken, Bilal Saygılı da 17. sırada finiş gördü.

ayhancanguven_2016porschesportscup_spaPorsche Sports Cup’ta podyumun en üst basamağına çıkan ilk Türk pilot olan milli sporcu olan Güven, Pazar günü koşulan ikinci yarışta da podyuma çıkmayı başardı. Sprint yarışı grubunda 2. genel klasmanda 6. sırada tamamlayan Güven, liderle farkı 0.3 saniyeye kadar düşürmesine rağmen, yarışın son 8 dakikası Safety Car eşliğinde geçilince birincilik şansını yitirdi. Bu sezon Porsche Sports Cup’ta ülkemizi temsil eden diğer sporcularımız Ümit Ülkü sprint yarışta 11. olurken, Bilal Saygılı da 16. sırada finiş gördü.

ayhancanguven_2016porschesportscup_belgiumAynı hafta sonu gerçekleştirilen endurance yarışında yeniden direksiyon başına geçen Ayhancan Güven, 100 dakikalık yarışı yalnızca 0,4 saniye farkla Grup ikincisi ve 36 pilot içerisinde Genel Klasman dördüncüsü olarak tamamladı.

http://www.turkmotorspor.com/ayhancan-spada-gururumuz-oldu/Ayhancan SPA’da Gururumuz Oldu