Ayhancan Güven, Motorsport.com Türkiye’ye verdiği özel röportajda geleceği ve Formula 1’e yönelik çeşitli soruları içtenlikle cevapladı.
Bu yıl, Porsche GT3 CUP Challenge Benelux ve Porsche Carrera Cup Fransa’da mücadele eden Ayhancan Güven, geçtiğimiz hafta sonu güçlü bir performansla her iki seride birden şampiyonluk ipini göğüsledi.

Aynı zamanda bu seriyi kazanan ilk yabancı pilot olan Ayhancan, Motorsport.com Türkiye’ye özel açıklamalarda bulundu.

Kemal Şengül: Türkiye olarak hep galibiyet almış bir pilotumuz var diyorduk, artık şampiyonluk kazanmış bir pilotumuz var diyoruz. Bu sana nasıl hissettiriyor? Nasıl bir duygu? Tepkiler nasıl oldu?

Ayhancan Güven: Öncelikle motor sporlarında hızlı bir pilot olmakla yarış kazanmış bir pilot olmak arasında büyük bir fark var. Yarış kazanmış bir pilot olmakla şampiyonluk kazanmış bir pilot olmak arasında da ciddi bir fark var. Sonuçta hepsi kendi içerisinde planlar gerektiriyor ve motor sporları dünyasında bir adım daha ileri gitmek istiyorsanız, kendinizi masada ya da konuşarak anlatmak yerine, kendinizi şampiyonluklar alarak tanıtmanız gerekiyor. İnsanlar sizin ne kadar hızlı ya da yetenekli olduğunuzla ilgilenmiyor neler kazandığınıza, neler yaptığınıza, kısacası sonuçlara bakıyor. Ben geçen sene hızlı bir pilottum ama eksik yönlerim vardı. Tecrübesizdim, hiç tecrübesi olmayan bir pilottum. Bu yıl aradaki tecrübe farkını kapattım. Şampiyon olabilmek için sezon başından bu yana kendime hep hedef koydum, sezonumu şampiyon olabilmek üzerine geçirdim. Hep bu bilinçle yarıştım, hep şampiyon olmak için yarıştım. Sezon sonunda da ufak bir farkla şampiyon olduk. Ortaya koyduğumuz hedeflerin ne kadar önemli olduğu ortaya çıktı. Şampiyonluk savaşını yönetebildiğim için, yani şampiyonluğu kazandığım için mutluyum. Sezon başından bu yana 12 yarış yaptık ve hep hesap yaparak yarıştım. Tüm bunların sonunda şampiyonluğu kazandım. Bundan ötürü çok mutluyum.

KŞ: Şampiyonluğun ardından gelen tepkiler nasıldı? Seni mutlu etti mi?

AG: Avrupa’da özellikle de yurt dışında ilk günden beri çok güzel tepkiler alıyorum çünkü bir Türk pilot olarak olarak ilgilerini çektim. Bu onların alışık olmadıkları bir durum, bundan ötürü de pozitif tepkiler alıyoruz. Ayrıca başarılar da elde ettik, bundan sonra bizi daha çok sevmeye başladılar. Aslında bu yıl bize saygı duymaya başladılar ve pist üstünde bizimle güzel bir rekabet içerisine girdiler. Her zaman beni destekleyen yabancı taraftarlar oldu, tabii ki sevmeyenler de oldu ama, sonuç olarak günün sonunda sonuçlar hep pist üstünde, yarışarak belirlendi. Her şey sportmenlik içerisinde oldu. Yarıştan sonra da herkes gelip beni tebrik etti. Beni destekleyen de gelip elimi sıkıp beni tebrik etti, desteklemeyen de. Elbette onlar da uzun yıllar da kendilerine rakip olacağımı düşünüyor.Umarım uzun yıllar onlara rakip olabilirim.

KŞ: Bir sonraki adımının ne olacağını düşünüyorsun?

AG: Şimdi bunu söylemek için biraz erken çünkü sezon yeni bitti. Bence güzel bir ses getirdik, tahmin ediyorum bir-iki ay içerisinde gelecek yılki planlarım netleşir. Her zaman Porsche Super Cup’ta şampiyon olma hayali kurdum. İlk günden beri bunu hayal ediyorum. Buna artık yakınız, Super Cup’ın alt serisinde şampiyon olduk ve genel olarak buradan şampiyon olarak çıkan pilotlar orada da önde oluyor. Orada şampiyonluk elde edebiliyorlar. Hedefimiz seneye Super Cup’la Carrera Cup Almanya’da mücadele etmek olacak. Almanya, Porsche’nin kendi evi olduğu için Super Cup’tan daha sert. Super Cup daha prestijli olabilir, fakat Almanya çok sert bir şampiyona ve bu iki şampiyonada da şampiyonluk için yarışmak istiyorum. Şampiyonluk için oralarda olacağım. Hedefim Almanya’da ve Porsche Super Cup’ta şampiyon olmak. Bu yıl Fransa’yı kazandım, Benelux’ü kazandım. Eğer Almanya ve Porsche Super Cup’ı kazanırsam, dört farklı Porsche serisinde şampiyon olmuş olacağım. Bunu yaptığım zaman daha üst seviyelerde mücadele etme fırsatı yakalayabilirim. Mesela Formula E olabilir, belki Blancpain olabilir. Eğer bunları kazanmışsanız, bu tarz serilerde şansınız çok yüksek oluyor, bu tarz şampiyonaları kazanmış pilotlar her zaman değerlidir. Bunların hepsini kazanırsak gerçekten bir üst basamağa sağlam ve tutarlı şekilde geçebileceğim. O yüzden hedefim gelecek yıl Super Cup ve Almanya’da yarışabilmek ve mümkünse kazanmak. Yine de bu pek çok şeye bağlı. Gelecek tekliflere bağlı. Yapılacak anlaşmalar sözleşmeler olacak. Bu süreçte bunlar belirleyici olacak. Kendi açımdan en iyi anlaşmayı yapmak istiyorum

KŞ: Gelecekte Dünya Dayanıklılık Şampiyonası veya Formula E gibi serilerde yarışabileceğini düşünüyor musun?

AG: Yani bunun hayalini hep kurmuşuzdur. Ama şimdi bunu başarabileceğime olan inancım artmış durumda.Yani bu konuda inanmaya devam etmemi sağlayan en önemli şey, bu şampiyonadaki en büyük rakibim olan Julien’in bu yıl Le Mans’ı kazanmasıydı. Şu anda WEC’te şampiyona lideri. Benim seviyemdeki bir pilotun orada bunları yaptığını görebiliyorum. Yani bir pilot olarak özümüzde iyi gittiğimizi biliyoruz ama en üst seviyede yarışan pilotların, yani fabrika takımlarında yarışan pilotların seviyesinin ne olduğunu hep görmek istemişimdir. Bu açıdan WEC’te yarışması iyi oldu. Geçen hafta McLaren’ın fabrika pilotuyla savaştım ve onu geçtim. Artık seviyemizin hız olarak orada olduğunu görebiliyorum ve bu benim inancımı arttırıyor. Ama motor sporlarında tabii ki çok ufak şeyler belirleyici oluyor. Pistte hızlı olmaktan ziyade dışarıda nasıl davrandığınız, markayı nasıl temsil ettiğiniz, nasıl oturup, nasıl kalktığınız… Kısacası çok fazla detay var. Tüm bunlara dikkat ediyorum. Her geçen gün hedefime daha fazla yaklaştığımı hissediyorum. İnançlarım güçleniyor.

KŞ: Dünya Dayanıklılık Şampiyona’sından gidersek, Spa, Bathurst, Nurburgring, Daytona ve bunun gibi büyük yarışlara katılmak ilgini çekiyor mu? Onları seviyor musun?

AG: Aslında ben bireysel yarışmayı daha çok seviyorum! (gülüyor) Kullanım tarzım biraz daha böyle, nasıl desem kendimi göstermek üzerine… Tabii ki kariyerimin planlaması nasıl olacak bilemiyorum. Hayaller üzerinden konuşursak belki Super Cup ve Almanya’yı kazanırsam yani buradaki hedeflerime ulaşırsam, belki de üç dört senelik bir DTM macerası olabilir. Sonuçta DTM tek pilot üstüne kurulu. Belki oralarda biraz zaman geçirip 30’lu yaşlara geldiğim zaman dayanıklılık serilerine geçiş yapabilirim. Yani şu an bunu bilemiyorum. Dayanıklık serilerine geçtiğiniz zaman ister istemez geri planda kalıyorsunuz. Sonuçta takım yarışı ve takım ön plana çıkıyor. Yani isim için biraz daha buralarda kalıp sonra dayanıklılık serisine geçebilirim. Tabii ki her şey elimdeki imkanlar ve karşıma çıkacak fırsatlarla ilgili. Yine de söylediğim gibi birkaç yıl DTM’de olmak isterim. DTM bir pilotun hayalidir. Her pilotun yarışmak isteyeceği bir yerdir. Sonuçta orada bireysel bir galibiyet alıyorsunuz. Aslında takım oyununu seven bir insanım, bununla ilgili bir yanlış anlama olmasın. Fakat bir Türk sürücü olarak bireysel yarışlarda biraz daha vakit geçirmek istiyorum, biraz daha ön plana çıkmak istiyorum, biraz daha farklılık yaratmak istiyorum. Öbür türlü takım içerisinde, yani bir takımla şampiyon olduğunuz zaman mesela, Porsche ile kazandığınızda takım ön plana çıkıyor. Porsche takımı kazanmış oluyor, diğer tarafta sen Ayhancan Güven olarak kazanmış oluyorsun. Belki bireysel olarak birkaç yıl daha yapabiliriz. Belki çok erken bir tekliften ötürü fabrika takımları adına, yani bir fabrika takım için yarışabilirim. Şimdilik bunu bilemem fakat şahsen bireysel serilerde kalmak istiyorum.

KŞ: Sence DTM mi? Yoksa Super GT mi?

AG: Çok güzel bir soru. DTM benim için daha iyi bir seçenek olabilir çünkü Avrupa pazarına hitap ediyor. Super GT ise daha çok Asya pazarı ile ilgili. Yarışlar Japonya’da yapılıyor. Biz de Türk halkı olarak Avrupa’ya daha çok ilgi gösteriyoruz, yani basın olarak Avrupa sporlarını daha çok takip ediyoruz. Bence DTM’de alacağım başarılar daha çok ses getirir. Super GT’yi de severek takip ediyorum, bu çok iyi bir seri. Oralarda da yarışmak isterim, sonuçta yarışa aşık bir pilotum! Kariyerimi her yerde sürdürebilirim yani oralarda yarışırsam tecrübem edinmiş olurum. Yine de burada üreticilerin ne karar vereceği önemli, benden ziyade onların kararı olacak. Sponsorlar, markalar beni nereye götürecek o önemli.

KŞ: Biraz da simülasyondan bahsedelim… iRacing’i oynamaya devam ediyor musun?

AG: 14 ile 18 yaş arasında inanılmaz bir simülasyon dönemi geçirdiğimi söyleyebilirim. Gerçekten çok sıkıydı, çok yoğundu. Hayatımın her şeyi simülasyon olmuştu. Simülasyonda dünyanın en iyi seviyesine ulaştım dünyadaki en iyi 10 pilottan birisi bendim. Dünya klasmanında hep böyleydim… Yine de yaklaşık son bir senedir ister istemez simülasyon hayatım biraz geri planda kaldı. Sonuçta simülasyondaki şampiyonaları takip edemedim. Gerçek hayatımdaki yarışlar ve seyahatler vardı. Bundan ötürü onları kaçırmaya başladım ama hiçbir zaman simülasyonu bırakmadım. Her eve gelişimde antrenman yaptım, bugün de yapıyorum. Bir piste gitmeden önceden antrenman yaparak çalışıyorum. Simülasyonda çok fazla vakit geçiriyorum, yani benim için daha çok gerçek hayata antrenman aracı olduğunu söyleyebilirim. Orada bir kariyer yapmak gerçekten zor çünkü oraya odaklanmak gerekiyor. Şu an işim gereği oraya odaklanamıyorum. Oynadığım zaman genelde iRacing oynuyorum gerçeğe en yakın oyun o. En çok onda vakit geçiriyorum. Vakit bulduğum zaman onun üzerinde çalışıyorum. Yine de ben tüm simülasyonları oynarım!

KŞ: Senin gibi olmak, motor sporlarına simülasyondan adım atmak isteyen sürücülere ne önerirsin? Hangi oyunları oynamalılar? Hangisinin gerçekliği daha iyi?

AG: Şimdi simülasyon desek bile motor sporları pahalı bir spor ama simülasyon da biraz pahalı. Artık ben bunu bir spor dalı olarak görüyorum! Öncelikle imkanları doğrultusunda yapabildikleri en iyi sistemi kurmalılar, simülasyon bazlı oyunlar oynamalılar. Bunu yaptıkları zaman kesinlikle kendilerini geliştirmiş olacaklar. Oyun konusunda çok seçici bir insan olduğum söylenemez. Yıllarca Gran Turismo oynadım ve bana sorarsanız şimdiye kadar oynadığım en gerçekçi simülasyon oyunu oydu, bunu yıllarca hep savundum. Sonra iRacing’e geçtim ve evet daha iyi olduğunu gördüm. Gran Turismo’da kendimi çok geliştirdim. Hangi simülasyon oyunu olursa olsun, rekabet olduğu sürece, en hızlı isim olmaya çalıştığınız sürece kendinizi geliştirebilirsiniz. Motor sporlarında gerçek bir kariyer yapmak için de çok ufak şanslara sahip oluyorsunuz. Türkiye’de bu tarz şanslar daha da az. Belki İngiliz bir çocuğun hayatında karşısına 10 kez böyle bir fırsat çıkıyorsa, Türkiye’de 100 kişiden birine sadece bir fırsat çıkıyor. Bizim motor sporları havuzumuz bu kadar. Yani gerçekten şansı bağlı olduğunu düşünüyorum. Ama asla pes etmesinler hep çalışmaya devam etsinler. Belki bir gün o şans ellerine gelir ve geldiği zaman onu çok iyi değerlendirmeliler. Sonuçta motor sporları bir şov işi. Aniden karşınıza bir fırsat çıkabilir, o an geldiğinde de o fırsatı çok iyi kullanabilmeniz gerekiyor. Hiç yarışmamış olabilirsiniz fakat gerçek hayatta aniden çok iyi bir iş yaparsanız ki, bunun ne kadar zor olduğunu ben çok iyi bilirim… Belki bir sonraki basamak için iyi bir adım atmanıza yardımcı olur. Aslına bakarsanız benim kariyerimde de tam olarak böyle gelişti. Simülasyondan sonra gerçek hayatta Volkicar’a geçtim ve orada çok başarılı oldum. Bir anda ses getirdim çünkü Türkiye’nın başarılı ralli sürücüleri arasında öne çıktım. Sonrasında ismim duyulmaya başladı. Şampiyonlar Şampiyonası’na katıldım ve 18 yaşında zafere ulaştım. Bu da çok ses getirdi. Bunu yapınca federasyon beni yurt dışında desteklemeye başladı. Güzel ataklar, defanslar yaptım. İstiklal Marşı’mızı çaldırttım. Sonra fırsatlar peş peşe gelmeye başladı. Şans işi! Mesela Volkicar’da şanssızlık yaşasam, mekanik bir arıza olsa bugün burada olamayabilirdim. Kariyerim hiç başlamayabilirdi. Şampiyonlar Şampiyonası’nda final yarışını kazanıp şampiyon oldum. O olmasaydı… Mesela beş gün önceki yarışa dönelim, rakibimle temas yaşadım ve onun yerinde ben olabilirdim, benim lastiğim kırılabilirdi. Belki de öyle o olsa bugün bu noktada olamazdım. Motor sporlarında anlık şanslar belirleyici oluyor. Ben çok sıkı çalışıyorum, karşıma fırsat çıkınca değerlendirmek için çalışıyorum. Şükürler olsun ki karşıma çıkan tüm fırsatları değerlendirdim. Artık adım adım en üst seviyeye çıkmaya çalışacağız!
KŞ: Favori pistin hangisi?

AG: Gittiğim tüm pistlere aşık olan bir pilotum. Hangi piste çıkarsam çıkayım ‘ya bu nasıl pist? Bunu nasıl tasarlamışlar?’ diyorum. Her birinde hayranlıkla sürüş yapıyorum. Sonuçta benim için bu tarz pistlerde yarışmak gurur verici. Kullandığım araç da çok güçlü. En sevdiğim pist demiyorum ama Paul Ricard’ı farklı bir yere koyardım. Benim için çok fazla anlam ifade ediyor çünkü oraya çok farklı bir konumda geldim ve farklı bir konumla ayrıldım. Bu çok hızlı olduğum pist. Porsche Cup’ın da en iyi derecesi bende, çok iyi bir tur attığımı düşünüyorum. O pisti bundan ötürü seviyorum. Bunun dışında Spa, en çok yarıştığım ve en çok kullandığım pistlerin başında geliyor. 3-4 kez yarış fırsatım oldu Spa’da orası çok tarihi bir pist. Avrupa’daki tüm pistlerin kendine özgü bir karakteristiği var.

KŞ: Formula 1’i takip ediyor musun? Tuttuğun veya idol olarak gördüğün bir pilot var mı?

AG: Küçükken çok büyük bir Formula 1 fanıydım, Kimi Raikonen’i desteklerdim. Yaklaşık 2013-2014 gibi F1’den kopmaya başladım. Aynı hafta sonu DTM’i izlediğim zaman daha çok keyif aldığımı fark ettim. İşin şov kısmına bakarsak Formula 1 elbette çok güzel. Fakat pistteki o mücadeleyi göremeyince biraz uzaklaştım, şu anda Formula 1 medyadan yani basından takip ediyorum.Tabii ki YouTube’dan da takip ediyorum. Yeni yönetimle orayı çok aktif kullanıyorlar. YouTube’dan tüm yarış özetlerini takip ediyorum, izlemeye de çalışıyorum. Formula 1 pilotlarına çok büyük bir saygım var, inanılmaz bir iş yapıyorlar. Araçlarda çok büyük bir teknoloji var, o hızda o kadar hızlı kararlar vermek büyük başarı. Diğer tarafta onların da istediği mücadeleyi veremediklerini gayet iyi biliyorum. Bir pilot olarak kendileri de bundan rahatsızlar. Fakat bu markaların kararı, sürücülerin de yapabilecekleri bir şey yok. Bana çok fazla Formula 1 sorusu geliyor. Bu konuya da cevap vermek istiyorum. Doğrusu benim tek koltuklu yarışlara dönmek gibi bir hedefim yok, hayalim de yok. Kariyerimi bu şekilde devam edebilirsem, GT’den sonra LMP’ye geçmek istiyorum. Gelebileceğim en büyük nokta o olur. Formula 1 ya da tek koltuklu yarışlara dönme hedefim yok. Orada kariyer yapmak istemiyorum. Belki Formula E olabilir çünkü Formula E farklı bir seri. Tek koltuklu bir araç olabilir ama mantığı aynı değil. İmkan olursa yani Formula E kapısı açılabilir. Yani aklımda o hep vardır. Ama söylediğim gibi Formula 3, Formula 2 ya da Formula 1 gibi seriler benim için tamamen farklı bir yerde. Geldiğim yol, oradan farklı. Tekrar oraya dönmek benim için doğru bir karar olmaz.

KŞ: Peki mevcut jenerasyon ve önceki jenerasyondan favori bir F1 pilotun var mı?

AG: Tarih boyunca bakarsak hiç şüphesiz Michael Schumacher! Gelmiş geçmiş en sevdiğim pilot Schumacher olarak kalacak. Hiç değişmeyecek. Kişisel olarak da onunla tanıştım ve onunla vakit geçirdim. Karting yaptığım dönem oğlu da bizimle yarışıyordu. O da zaten tüm yarışlarına gelirdi… Bizimle bilgi alışverişinde bulunurdu. Benim için yeri hep ayrı olacak. Yaptığı işlerin büyüklüğü de çok farklı, o yüzden bendeki yerini ayrı tutuyorum. Son birkaç yıldır Max Verstappen’i desteklediğimi söyleyebilirim. Ama özellikle bu yıl yaptığı şeyler, verdiği demeçler ve hareketleri beni rahatsız etmeye başladı. Bundan ötürü de kendisinden uzaklaşmaya başladım. Ayrıca son dönemde Fernando Alonso’yu da destekledim fakat aracı gördüğünüz gibi çok kötü. Kendisini gösteremiyor ki, bana sorarsanız en iyilerden birisi. Lewis Hamilton’ı hiçbir zaman sevemedim demek istemiyorum fakat, bana göre bir yarış pilotunun davranması gerektiği gibi davranmıyor. Daha çok bir şarkıcı ya da süper star gibi davranıyor. Elbette o da haklı, bugünlerde işler böyle yürüyor. Kendisine göre o da haklı. Mesela ünlü boksör Conor McGregor da öyle. Bu da artık bir meslek gibi, bu yüzden saygı duymak gerekiyor. Ama şahsen Hamilton beni pek cezbetmiyor. Sebastin Vettel’i seviyorum, ama o da bu yıl çok kötü yarışıyor! Yani gençler geliyor mesela Charles Leclerc geliyor, kartingdeyken benim üst klasmanımdaydı. O zamanlar bile kendisini çok beğenirdim. Çok farklı bir tarzı var ve çok iyi gidiyor. Umarım iyi bir yere gelir! Verstappen’de şahsen beklediğimi bulamıyorum, çok farklı bir karaktere büründü. Leclerc’i beğeniyorum. Mesela Esteban Ocon var. George Russell geliyor. Yakın arkadaşım Lando Norris geliyor. O da çok iyi bir pilot. Kısacası iyi gençler geliyor. Ama Formula 1 dünyasında önemli olan iyi karar verip, iyi yerde olmaktır!

https://tr.motorsport.com/turkish-sports/news/ayhancan-guvenle-roportaj-gelecek-yil-nerede-yarisacak-favori-f1-pilotu-hangisi/3197847/https://tr.motorsport.com/turkish-sports/news/ayhancan-guvenle-roportaj-gelecek-yil-nerede-yarisacak-favori-f1-pilotu-hangisi/3197847/