Porsche Cup temsilcimiz Güven, Hollanda’nın Zolder pistinde yapılan yarışta kazandığı pole pozisyonunu zafere dönüştürmeyi başardı.

Güven 16-17 Eylül tarihlerinde Porsche GT3 Cup Challenge Benelux serisinin 5.ayağı için Belçika, Zolder pistindeydi. Cumartesi günü yapılan her iki sıralama seansı sonucunda pole pozisyonu elde etmesinin yanı sıra, Zolder pistinde Porsche GT3 aracı ile atılmış en hızlı tur zamanını kaydetti ve pistin yenin rekorunu elde etmiş oldu.

17 Eylül Pazar günü gerçekleşen ilk yarışa ilk sırada başlayan Ayhancan, startta patinajda kaldı ve 4.liğe geriledi. Ancak yarış boyunca yaptığı ataklarla son turlarda liderliğe oturdu. Podyumda Türk bayrağını dalgalandıran ve İstiklal Marşını okutan Milli Sporcu, önemli bir dereceye imza atmış oldu.

İkinci yarışa da pole pozisyonda başlayan Güven, yağmurlu hava şartları ve ıslak zemine rağmen bir çok pilot gibi kuru lastikler ile start aldı. Start sonrası 3.lüğe gerileyen Ayhancan, yarışın ilk turlarında önde ki rakibini geçerek 2.liğe yükseldi. 12.turda arka grupta yaşanan kaza sonucu, piste güvenlik aracının girmesi ve pilotların arasında ki farkın kapanması ile 1.lik için risk alan Sporcumuz, pistin ıslak kalan zemininde yoldan çıkarak son turda 6.lığa kadar geriledi. Buna rağmen yarışı 5.likle tamamladı.

B-klasmanında ise DVB racing ile üç Türk pilot daha mücadele etti.

Cenk Ceyişakar ilk yarışta klasmanında 8, genel sıralama 14. sırada, ikinci yarışta klasmanında 7, genel sıralamada 13. sırada damalı bayrağa ulaştı.

Cengiz Oğuzhan ilk yarışta klasmanında 11, genel sıralamada 17. sırada yer alırken, ikinci yarışta finişe ulaşamadı.

İlk yarışta piste çıkmayan Yadel Oskan, ikinci yarışı 14. sırada noktaladı.

Benelux kupasının bir sonraki yarışı, iki hafta sonra Barcelona’da gerçekleştirilecek.

https://tr.motorsport.com/porsche/news/ayhancan-guven-zolder-den-zaferle-dondu-954759/Ayhancan Güven, Zolder’den zaferle döndü