İstanbul Bilgi Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Mekatronik Mühendisliği öğrencisi Ayhancan Güven, Porsche Sports Cup sezonunun final yarışında, kendi kategorisinin birincisi oldu

İstanbul Bilgi Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Mekatronik Mühendisliği öğrencisi milli sporcu Ayhancan Güven, Porsche Sports Cup sezonunun final yarışından başarıyla döndü.

Karting kökenli Güven, yarışı genel klasmanda 3’üncü, kendi kategorisinde ise 1’inci sırada tamamladı.

21-23 Ekim tarihleri arasında Almanya’nın Hockenheimring pistinde koşulan Porsche Sports Cup endurance yarışında milli sporcu Ayhancan Güven, Tok Sport WRT teknik desteğinde Porsche 991 GT3 ile mücadele etti.

991 GT3 Cup kategorisinde 17; toplamda ise 36 otomobilin, 110 dakika boyunca mücadele ettiği yarışa 14’üncü sırada başlayan Ayhancan Güven, genel klasmanda 3’üncülüğe kadar yükselmeyi başardı. Karting kökenli genç milli sporcu, yarışı sınıfında ilk sırada tamamladı.

Porsche Sports Cup Belçika Spa’daki serinin 6. ayağında, 26 sporcunun yer aldığı grubunda da 1’inci olan Güven, başarısını, bu zaferle perçinledi.

100’ÜN ÜZERİNDE YARIŞA KATILDI

Karting ve Otomobil yarışlarında ülkemizi uluslararası düzeyde temsil eden ve bugüne kadar 100′ün üzerinde yarışa katılan milli sporcu Güven, ilk resmi yarışlarına 2004 yılında başladı. Ulusal ve uluslararası birçok yarışta başarılı dereceler elde etti.

2010 yılında Türkiye Karting Mini Şampiyonu olan Güven, Güneydoğu Avrupa Şampiyonası’nda ise kategorisinde üçüncülük elde ederek podyuma çıkma başarısı gösterdi. 2010 sezonunda test amaçlı WSK Dünya Karting Şampiyonası yarışlarına, 2011 sezonunda ise WSK Dünya Karting Şampiyonası ve İtalya Karting Şampiyonası dahil, toplam 12 yarışa katıldı.

2012 sezonunda 1 yıl ara verdiği Avrupa pistlerine, 2013 sezonunda yeniden dönerek, WSK Master, WSK Euro, İtalya Şampiyonası ve FIA Avrupa Şampiyonası dahil, toplam 16 yarışlık programını WSK Final Cup ile sonlandırdı.

2015 sezonunda ise karting den volkicar ve Formula Alfa serisine geçen genç pilot, sezona V2 Challenge ile başladı.

İlk otomobil deneyiminde büyük başarı elde eden Güven, V2 Challenge birinciliğini kazanmayı başardı.

Güven, 2016 sezonunda ise Porsche Sports Cup Almanya serisinde 4 yarışta ve yurtiçinde Volkicar V1 kategorilerinde yarışacak.

http://www.turkf1.com/Hbr-3907-Ayhancan-Guven-Porsche-Sports-Cup-Final-Yarisinda-Sinifinin-Birincisi.htmlAyhancan Güven, Porsche Sports Cup Final Yarışında Sınıfının Birincisi